Programma 4 Natuur en milieu
Inleiding
Terug naar navigatie - Programma 4 Natuur en milieu - InleidingNatuur
De organisatie van programma natuur is op orde en er wordt flink voortgang geboekt op alle fronten, variërend van onder meer realisatie van het natuurnetwerk, versnellingsprojecten, bossen en de agenda natuurinclusief.
De pachtafkoop op landgoed De Hoort maakte de omvorming van 44 hectare landbouwgrond naar nieuwe natuur mogelijk. Dankzij deze stap konden de natuurherstelwerkzaamheden worden uitgevoerd, waarvan de eerste positieve resultaten nu al zichtbaar zijn.
Eind 2025 is de uitbreiding van het Agrarisch Natuurbeheer (ANLb) met aanvullende middelen vanuit het Rijk opengesteld, waarmee in 2026 meer dan een verdubbeling van het huidige agrarisch natuurbeheer gerealiseerd kan worden. Vanaf januari 2026 is de vernieuwde regeling Stimulering Landschap (Stila2.0) opengesteld, waarmee behalve de cofinanciering van gemeenten, waterschappen en provincie, nu ook de tijdelijk extra versnellingsmiddelen vanuit het rijk ten behoeve van groenblauwe dooradering van het landelijk gebied volop kunnen worden ingezet. In april volgt een herhaalde openstelling van de Regeling Schoolpleinen van de Toekomst, waarmee naar verwachting weer 25 schoolpleinen vergroend gaan worden.
Tenslotte is het plantseizoen voorjaar 2026 intensief benut om met de beschikbare middelen nieuwe bomen aan te planten, zowel voor nieuw bos als voor de revitalisering van bestaande bossen.
Aanpak Landelijk Gebied
De uitvoering van de Aanpak Landelijk Gebied (ALG) ontwikkelt zich in lijn met de verwachtingen voor deze fase van het programma.
Met het plan van aanpak voor de Aanpak Landelijk Gebied (ALG) van 4 februari 2025 is ingezet op het versterken van de uitvoeringskracht in het landelijk gebied en het versnellen van maatregelen voor natuur, water, bodem en klimaat. Ondanks wisselende landelijke kaders blijft de provincie sturen op het behalen van de wettelijke doelen, in samenwerking met gebiedspartners.
In de twaalf GGA-gebieden zijn naast de reeds lopende uitvoeringsprojecten meer dan 100 projectvoorstellen opgehaald. Een deel kan in 2026 worden uitgevoerd; andere voorstellen vragen nadere uitwerking. Momenteel werken we samen met de gebiedspartners aan de formalisering van overeenkomsten en opdrachten, zodat middelen kunnen worden vastgelegd en projecten kunnen starten. Het streven is dit traject vóór het zomerreces af te ronden. De provincie ondersteunt de gebieden verder met advies, capaciteit, middelen en grond. Ook partners leveren substantiële bijdragen.
Daarnaast wordt gewerkt aan vijf concrete water- en natuurprojecten (versnellingsdossiers) waarin de provincie waar nodig zwaardere instrumenten inzet om grond te verwerven en natuur- en waterprojecten te realiseren.
De gebiedsopgaven zijn geactualiseerd en gedeeld met de GGA-gebieden en vormen de basis voor verdere uitvoering. PS is op 21 oktober 2025 met de Statenmededeling Aanpak overgangsgebieden rondom Natura 2000-gebieden geïnformeerd over de aanpak van overgangsgebieden rond Natura 2000-gebieden, waarin uitvoering in de GGA en de vergunningsplicht voor gewasbeschermingsmiddelen en grondwateronttrekkingen centraal staan. PS wordt voor de zomer via een Statenmededeling geïnformeerd over de stand van zaken.
Milieu
In lijn met de Omgevingsvisie streven we naar een continue verbetering van onze leefomgeving. We hebben op een aantal thema’s duidelijke resultaten geboekt. Met de uitvoeringsagenda Schone Lucht Akkoord dragen we bij aan het landelijk doel om 50% gezondheidswinst te behalen. Voor Geluid zijn de geluidsproductieplafonds (GPP) vastgesteld. Daarnaast heeft de provincie Noord-Brabant als eerste provincie in Nederland de wettelijk verplichte geluidsaneringslijst vastgesteld. Met het actieplan Geluid 2024-2029 verminderen we het aantal mensen dat wordt gehinderd door het geluid van provinciale wegen.
Een aantal activiteiten uit de Uitvoeringsagenda Milieu zijn wettelijk vastgestelde taken en deze voeren we naar behoren uit. Dit zijn bijvoorbeeld reguliere bodemsaneringen (zoals industriële verontreinigingen en sanering na drugsdumpingen), het zorgdragen voor de nazorg van stortplaatsen en wettelijke taken rondom de luchthavens waarvoor de provincie bevoegd gezag is. Tevens is naar aanleiding van de provinciale zienswijze het Nationaal Programma Ruimte voor Defensie op onderdelen aangepast om geluidshinder te beperken en zijn we de eerste provincie die vermijdings- en reductieplannen hebben opgevraagd bij afvalbedrijven voor Zeer Zorgwekkende Stoffen (ZZS). In 2026 worden ook weer veel MER procedures gestart voor: de aanpassing van de N279, Hoogwaterbescherming Den Bosch, dijkversterking Cuijk-Ravenstein en Dijkversterking Lith-Bokhoven, ondergrondse hoogspanningsverbinding Eindhoven-Maarheeze en Eindhoven-Hapert, natuurherstel Dommeldal, en het Nationaal programma ruimte voor defensie.
In 2025 zijn flinke stappen gezet om de samenwerking te verbeteren binnen de overlegtafels voor de regionale vliegvelden Breda International Airport en Kempen Airport). Deze krijgen een vervolg in 2026, o.a. voor de klachtenprocedure en communicatie.
VTH
De uitvoering van de reguliere wettelijke taken uit de VTH Opdracht verloopt volgens verwachting. Daarnaast worden de onderwerpen verder geïmplementeerd die voortkomen uit de in december 2025 vastgestelde omgevingsverordening. Te weten het Intrekkingenbeleid, de bijgestelde aanpak voor de ammoniakemissie maatregelen en de nieuwe vergunningssituatie voor gewasbeschermingsmiddelen. Voor de gebiedsontwikkeling rondom Brainport Industries Campus (BIC) Noord (ASML) is, op basis van de ADC-toets een uitzonderlijke natuurvergunning verleend.
Pijler Robuuste Natuur
Terug naar navigatie - Programma 4 Natuur en milieu - Pijler Robuuste NatuurDe Brabantse natuur is adequaat beschermd tegen ongewenste ruimtelijke ingrepen. Ze is vitaal en van voldoende omvang om bestand te zijn tegen schommelende omgevingsinvloeden zoals weersextremen. De Brabantse natuurgebieden vormen een onderling aangesloten netwerk waardoor uitwisseling kan plaatsvinden.
Pijler Brabant Natuurinclusief
Terug naar navigatie - Programma 4 Natuur en milieu - Pijler Brabant NatuurinclusiefNatuur levert een bijdrage aan de welvaart en het welzijn van Brabant en de Brabanders. Andersom is natuur als vanzelfsprekend onderdeel van andere maatschappelijke, ruimtelijke en economische opgaven en verweven in alle maatschappelijke sectoren.
Pijler Natuur voor en door Brabanders
Terug naar navigatie - Programma 4 Natuur en milieu - Pijler Natuur voor en door BrabandersBrabanders voelen zich verbonden met de natuur in natuurgebieden, in de stad, het dorp en het agrarisch gebied.
Wat willen we bereiken?
Terug naar navigatie - Programma 4 Natuur en milieu - Wat willen we bereiken?Natuurnetwerk Brabant ingericht, verbonden en beheerd
Terug naar navigatie - Programma 4 Natuur en milieu - Wat willen we bereiken? - Natuurnetwerk Brabant ingericht, verbonden en beheerdIndicator:
- In 2030 is het Natuurnetwerk Brabant ingericht, verbonden en beheerd
N2000-gebieden hersteld en versterkt
Terug naar navigatie - Programma 4 Natuur en milieu - Wat willen we bereiken? - N2000-gebieden hersteld en versterktIndicator:
- De kwaliteit en kwantiteit van de habitattypen en soorten uit de VHR mogen nooit achteruit gaan.
- In 2030 zijn in de N2000-gebieden de VHR-habitattypen en soorten verbeterd in oppervlakte en/of kwaliteit t.o.v. 2023 daar waar nodig volgens aanwijzingsbesluit.
Bossen aangelegd en gerevitaliseerd
Terug naar navigatie - Programma 4 Natuur en milieu - Wat willen we bereiken? - Bossen aangelegd en gerevitaliseerdIndicator:
- In 2030 is in Brabant 13.000 ha nieuw bos aangelegd t.o.v. 2020.
- In 2030 is ca. 20.000 ha bos op de zandgronden omgevormd naar vitaal bos (revitalisering van bestaande bossen) t.o.v. 2020.
Biodiversiteit beschermd
Terug naar navigatie - Programma 4 Natuur en milieu - Wat willen we bereiken? - Biodiversiteit beschermdIndicator:
- In 2030 is de stand van de populaties kwetsbare en bedreigde planten en dieren minimaal behouden t.o.v. 2022.
Basisvoorwaarden op orde: lucht-, water- en bodemkwaliteit
Terug naar navigatie - Programma 4 Natuur en milieu - Wat willen we bereiken? - Basisvoorwaarden op orde: lucht-, water- en bodemkwaliteitIndicator:
- In 2030 is de emissie en depositie van stikstof in Noord-Brabant afgenomen tot een niveau zoals in het kader van het NPLG tussen rijk en provincie is overeengekomen.
Natuur meewegen bij ruimtelijke en economische ontwikkelingen
Terug naar navigatie - Programma 4 Natuur en milieu - Wat willen we bereiken? - Natuur meewegen bij ruimtelijke en economische ontwikkelingenIndicator:
- In 2030 is er een gedeelde basis voor een 'Natuurinclusief Brabant' en zijn de 8 domeinen van natuurinclusieve samenleving uitgewerkt in specifieke plannen voor Brabant.
- In 2030 is er een positieve trend voor biodiversiteit in het stedelijk gebied
Behoud, herstel en ontwikkeling van landschappen
Terug naar navigatie - Programma 4 Natuur en milieu - Wat willen we bereiken? - Behoud, herstel en ontwikkeling van landschappenIndicator:
- In 2030 bestaat minimaal 10% van het landelijk gebied uit groenblauwe dooradering
Meer groen in de directe omgeving
Terug naar navigatie - Programma 4 Natuur en milieu - Wat willen we bereiken? - Meer groen in de directe omgevingIndicator:
- In 2030 is het aantal vierkante meters groen per gemeente in de bebouwde kom (met 5%) toegenomen ten opzichte van 2023.
Versterken van de beweging van vergroening
Terug naar navigatie - Programma 4 Natuur en milieu - Wat willen we bereiken? - Versterken van de beweging van vergroeningIndicator:
- Behoud van het aantal actieve ‘groene’ vrijwilligers
Zeer zorgwekkende stoffen (ZZS): Brabantse burger wordt in 2030 minder blootgesteld aan ZZS en potentieel ZZS (pZZS) dan in 2023. De emissies van ZZS en pZZS door bedrijven naar water, bodem en lucht zijn in 2030 gehalveerd ten opzichte van 2023
Terug naar navigatie - Programma 4 Natuur en milieu - Wat willen we bereiken? - Zeer zorgwekkende stoffen (ZZS): Brabantse burger wordt in 2030 minder blootgesteld aan ZZS en potentieel ZZS (pZZS) dan in 2023. De emissies van ZZS en pZZS door bedrijven naar water, bodem en lucht zijn in 2030 gehalveerd ten opzichte van 2023Indicator:
- emissie ZZS: Top 3 van ZZS die het meest voorkomen bij bedrijven die onder provinciaal gezag vallen, namelijk; Lood, Nikkel en Cadmium, daalt.
De emissie naar riool is in het algemeen afgenomen sinds 2000. De emissie naar lucht wisselt sterk over de jaren heen.
Bedrijven zijn sinds 1 januari 2025 verplicht gegevens over ZZS-emissies zelf in een nieuwe nationale database te zetten. Deze database wordt nu geëvalueerd en wordt naar verwachting in 2027 openbaar. De applicatie om deze te doorzoeken is al klaar en aan de toelichting wordt nu gewerkt.
Luchtkwaliteit: 50% gezondheidswinst uit Brabantse bronnen ten opzichte van 2016
Terug naar navigatie - Programma 4 Natuur en milieu - Wat willen we bereiken? - Luchtkwaliteit: 50% gezondheidswinst uit Brabantse bronnen ten opzichte van 2016Indicator:
- WHO-advieswaarde PM10 van 15 µg/m3 en NO2 van 10 µg/m3 in 2030 in Brabant
- WHO-advieswaarde PM2,5 van 5 µg/m3 in 2040 in Brabant
(Monitor RIVM: Luchtkwaliteit: [GIK] Dashboard Gezondheid 2024)
Voor 2030 berekent het RIVM wat op basis van het effect van het vastgestelde beleid de concentraties worden (prognose). Volgens het scenario met de aanvullende maatregelen waaronder de SLA-maatregelen (VES) is in 2030 de gemiddelde blootstelling (in ug/m3) voor NO2 10,3 en voor PM2,5 7,5 (RIVM, 2024). PM10 is niet berekend.
Geluid: Nieuwe geluidshindersituaties voorkomen en hinder van bestaande overlastsituaties terugdringen
Terug naar navigatie - Programma 4 Natuur en milieu - Wat willen we bereiken? - Geluid: Nieuwe geluidshindersituaties voorkomen en hinder van bestaande overlastsituaties terugdringenIndicator:
- Afname van het percentage Brabanders die ernstige hinder ondervinden door geluid.
In 2024 geeft 17% (2020 was 25%) van de Brabanders aan ernstige hinder te ondervinden van m.n. scooters/brommers, verkeer en buren. In 2027 vindt actualisatie plaats. Met het uitvoeren van saneringsprojecten zal het percentage afnemen.
Geur: Voor bedrijven onder provinciaal bevoegd gezag wordt voldaan aan de grenswaarden, zoals opgenomen in de beleidsregel industriële geur.
Terug naar navigatie - Programma 4 Natuur en milieu - Wat willen we bereiken? - Geur: Voor bedrijven onder provinciaal bevoegd gezag wordt voldaan aan de grenswaarden, zoals opgenomen in de beleidsregel industriële geur.Indicator:
- aantal bestaande overlast situaties geur neemt af of blijft gelijk (van bedrijven onder provinciaal bevoegd gezag)
Vorig jaren was sprake van een daling, maar in 2025 is het aantal klachten toegenomen (zie hieronder).
Vergunningverlening, Toezicht en Handhaving (VTH) leveren een bijdrage aan een gezonde fysieke leefomgeving en daarmee een bijdrage aan een goed werk- en leefklimaat.
Terug naar navigatie - Programma 4 Natuur en milieu - Wat willen we bereiken? - Vergunningverlening, Toezicht en Handhaving (VTH) leveren een bijdrage aan een gezonde fysieke leefomgeving en daarmee een bijdrage aan een goed werk- en leefklimaat.Indicator:
- De kwaliteit van de uitvoering van VTH voldoet aan de kaders van landelijke wetgeving;
- Bij het opstellen van de provinciale beleidskaders en uitvoeringsagenda’s voor o.a. Natuur, Water, Milieu, Energie, Landbouw en Voedsel wordt bewust bezien of en hoe beschikbare VTH-instrumenten ingezet kunnen worden om een bijdrage te leveren aan het bereiken van een beleidsdoel.
Ontwikkelingen en onzekerheden
Terug naar navigatie - Programma 4 Natuur en milieu - Ontwikkelingen en onzekerhedenFinancieel overzicht
Terug naar navigatie - Programma 4 Natuur en milieu - Financieel overzichtBedragen x € 1.000 |
|||
|---|---|---|---|
4. Natuur en milieu |
Begroting t/m wijz. 2 |
Wijziging 3 |
Begroting t/m wijz. 3 |
Lasten |
201.810 |
31.081 |
232.891 |
Baten |
58.080 |
12.596 |
70.676 |
Saldo baten en lasten |
143.730 N |
18.485 N |
162.215 N |